Afirmacje dla CiebiePytania i odpowiedzi

Pomoc » Stosowanie afirmacji

Jak afirmować?

Jak już zaznaczyliśmy na początku, afirmacje najlepiej pisać w trzech osobach. Do tego celu załóż sobie specjalny zeszyt. Najlepiej kup nowy, wybierając taki, który ci się szczególnie podoba. To taka mała zachęta na początek dla twojej podświadomości.

Afirmacje należy powtarzać w trzech osobach, w czasie teraźniejszym, minimum 5 razy dla każdej osoby, najlepiej 3 razy dziennie. Systematycznie, każdego dnia. Pisząc należy czuć to, co sobie afirmujemy, tak jakby spełnienie już miało miejsce. Oczywiście w miarę możliwości, nic na siłę.

Przy stosowaniu afirmacji należy zwrócić uwagę na następujące sprawy:

 1. Odpowiednio dobrać treść afirmacji
  To jest najważniejsza sprawa. Od treści twojej afirmacji zależy jej skutek. Pozornie wydaje się, że sprawa jest błaha. Np. chcemy mieć dużo pieniędzy to afirmujemy "Mam dużo pieniędzy". Rzeczywiście to proste, lecz wiele osoób, szczególnie na początku praktyki afirmacyjnej, nie wie jaką wybrać afirmację. Przede wszystkim afirmacje mają działać na Twój umysł, zmieniać Twoje wzorce, więc powinienieś je "czuć". Dobierz słowa tak, aby jak najsilniej w sposób pozytywny odziaływały na Ciebie.
 2. Nie poganiać się, nie wmawiać sobie niczego na siłę
  Do siebie i do swoich problemów należy podchodzić bez paniki i nie krytykować siebie za niepowodzenia. Dlatego bądź cierpliwy i łagodnie, lecz stanowczo, powtarzaj sobie pozytywne treści. I to nie w celu wmówienia ich sobie, ale w celu przyswojenia, niejako przekonania swojego umysłu, zwrócenia uwagi na to, że istnieją inne możliwości myślenia i działania niż nam się dotychczas wydawało.
 3. Dać sobie odpowiednio dużo czasu na praktykę afirmacyjną
  Cierpliwość i ufność to najważniejsza sprawa w dążeniu do celu. Uwierz, że możesz osiągnąć każdy cel, jest to tylko kwestią czasu, a cierpliwość, systematyczność i konsekwencja w działaniu zapewnią ci sukces. Przyjrzyj się jak budowane są wielkie budowle. Krok po kroku, z miesiąca na miesiąc, stają sie coraz większe i coraz ładniejsze. Po drodze rozwiązywane są dziesiątki nieprzewidzianych wcześniej problemów, twórcy głowią się jak ominąć napotkane ograniczenia. I w końcu powstaje doskonałe dzieło stworzone przez geniuszy. Ty też jesteś takim geniuszem, projektantem i budowniczym swojego życia, więc miej cierpliwość i dokładnie, lecz stanowczo, krok po kroku buduj swoje dzieło.
 4. Zwracać szczególną uwagę na to co dostajesz jako odpowiedź Twojego podświadomego umysłu na afirmację
  Gdy wprowadzasz pozytywne treści do swojego umysłu, najczęściej robisz to po to, aby zastąpić nimi stare, szkodliwe wzorce zachowań. To się spotyka z odzewem Twojego umysłu, on chce bronić swoich racji, tego co dotychczas było dla niego jedyną prawdą. To tak samo jak mówisz komuś coś, z czym on się nie zgadza. Będzie oponował, uzasadniał swoje racje, a nawet przedstawiał "dowody" na ich prawdziwość.
  Nasza podświadomość jest ogromnym zbiorem programów. Jedne z nich nam służą, inne wręcz szkodzą. Ale każde z nich "czują" się potrzebne, chcą nam służyć jak najlepiej, bowiem przez lata "dbały" o nas, są nam dobrze znane i z nimi czujemy się bezpiecznie. Dlatego wiele osób woli tkwić w "ładnych" kłamstwach niż zrezygnować z nich i żyć prawdą, która na chwilę obecną wydaje się czymś odległym i trudnym do zaakceptowania.
  Dlatego pisząc afirmacje należy zrobić miejsce na tzw. kolumnę reakcji, czyli obszar kartki (kilkucentymetrowa kolumna po prawej stronie), gdzie zapisujemy wszystko, co stanowi odpowiedź na wprowadzane pozytywne treści. W ten sposób masz pod kontrolą to co myśli na dany temat Twoja podświadomość. Materiał ten przyda się do późniejszej modyfikacji afirmacji, aby była jeszcze bardziej skuteczna i trafiała w samo sedno sprawy.

Do praktyki afirmacyjnej podchodź szczerze, z oddaniem. Nie rób tego z poczucia obowiązku. Nie próbuj się oszukiwać, że powtarzając w pośpiechu i byle jak ułożone przez siebie afirmacje, zaczniesz działać cuda w swoim życiu. Zmiany najpierw będziesz odczuwać w sobie. Na w pełni zaakceptowaną afirmację Twój umysł reaguje spokojem i poczuciem spełnienia, bez emocji, bez pośpiechu, bez napięć, tak, jakby to, co sobie afirmujesz już miało miejsce. I wtedy nastąpi manifestacja na planie fizycznym.

« powrót